
PURUS Line gør op med vanetænkningen i VVS-branchen ved at tilbyde hele fire installationsmuligheder i ét afløb. Derudover har der i produktudviklingen været fokus på høj installationssikkerhed, der sikrer et af markedets tætteste afløb.
Med vores nye Line lancerer PURUS et nyskabende afløb, der tilbyder et nyt niveau af frihed og fleksibilitet. For første gang er fleksibiliteten bygget ind i selve produktet, der er designet med flanger, der skæres til på stedet af installatøren. Afløbet kan derefter valgfrit monteres på fire forskellige måder.
– Flangerne skæres ganske enkelt til med en kniv, og på den måde får installatøren fire installationsmuligheder med ét produkt, forklarer adm. direktør Birger Christensen fra PURUS.
– Den arbejdsproces tager kun et øjeblik, og med ét produkt til alle installationer har man altid en brugbar variant med i bilen.
Den integrerede kant giver en højere installationssikkerhed, fordi rammen altid placeres korrekt, og risten ligger vinkelret i den rette højde. Derudover kan den delbare vandlås nemt løftes op til vedligeholdelse.

PURUS Line har ud over de fleksible flanger også et fabriksmonteret, centreret udløbshus, der passer til alle moderne byggeteknikker. Den hygiejniske, rengøringsvenlige og delbare vandlås er også inkluderet ved levering.
– Med det hele monteret fra fabrikken sikrer vi et af markedets tætteste afløb, siger Birger Christensen og uddyber:
– Når alt er klar til installation, sker der færre fejl, og det tætte, problemfri afløb giver også slutbrugeren mere ro i sindet og høj komfort de næste mange år.