
I det kommende af Danvaks 4×4-arrangementer, har man valgt at sætte fokus på brandsikring af ventilationsanlæg.
Danvak har formået at få samlet otte virkelige eksperter ud i dette område af ventilationsbranchen; et emne, der altid har været omdiskuteret.
Ud over at høre deres faglige indlæg, kan man naturligvis yderligere bore ned i detaljer. Eventet er målrettet til at få delt viden om et emne, der er så væsenligt, afgørende og fagligt udfordrende som tilfældet er.
Forkert eller mangelfuld brandsikring kan have alvorlige konsekvenser, herunder risiko for fatale følger forårsaget af brandspredning mellem bygningsafsnit.
Men faktisk kan problemerne vise sig meget tidligere – nemlig omkring at opnå myndighedernes ibrugtagningstilladelse.
Arangementet finder sted den 9. april på Teknologisk Institut, Gregersensvej 1 i Taastrup. Det starter kl. 11.30.
De otte eksperter er:
Tórður Áki Jacobæus, Seniorrådgiver, Artelia Denmark
Rasmus Storgaard Petersen, Beredskabsdirektør / CEO, Beredskab ØST
Brian Schiøtt, Projektudviklingschef, Øland/AiRFORCE
Nicolai Skovsager Bang-Lauritsen, Head of Technical Service, Rockwool
Carsten Noppenaug, Salgsdirektør, Klimagruppen
Kent Engelbrecht Ravn, Produktchef Brand, Lindab
Mads Ploug, Administrerende direktør, Allan Ploug A/S
Mikkel Frostholm, Arkitektrådgiver Specification, Concept & Design, Saint-Gobain Denmark A/S – Isover
Kilde: Danvak